Temel Düzey Google Analytics Mantığı

Berkay Ağlar Ekim 27, 2019 0 Comments

Son dönemde anahtar kelimelerde Google analytics eğitimi gibi kelimelerin artması nedeniyle bu içeriği üretme kararına vardık. Biliyoruz ki İnternet üzerinde yayın yapan tüm internet sitelerinin Google Analytics gibi araçları kullanırken bir ana gayesi bulunmaktadır. Bu gaye için onlarca teknik bulunmakta ve bizlerde bu tekniklerden en önemlisi olan analiz araçlarından bir tanesini temel düzeyde makaleleştirerek arşivimize koyma kararı aldık. Şimdi dilerseniz genel ve alt konu başlıkları sıralayalım sizler de ilk aşama da neler öğreneceğinize hızlı bir şekil de hakim olun.

Not: “1,2,3 ve 4 sayılı tüm ana başlıklar farklı birer makale olarak üretilecektir. Bu makale içerisinde “Google Analytics Nedir?” ana ve alt başlıklarında bulunan kısımlar incelenecektir.

 1. Google Analytics Nedir? 
  1. Dijital Analiz Nedir?
  2. Google Analytics Çalışma Mantığı
  3. Google Analytics Yapılandırma Ayarları
  4. Analytics Aracının Filtre ve Görünümlerini Ayarlama
 2. Google Analytics Arayüzünde Neler Var?
  1. Analytics İçerisinde Gezinme
  2. Genel Bakış İsimli Raporları Kavrama
  3. Kapsamlı Raporları Anlama
  4. Oluşan Raporları Paylaşabilme
  5. Kısa Yolları ve Gösterge Tablolarını Yapılandırma
 3. Mantıksal Temel Basit Raporlar
  1. Kitle Analiz Raporları
  2. Edinme Raporları
  3. Davranış Raporları
 4. Kampanya ve Yapılan Dönüşümleri İzleyebilme
  1. Size veya Firmaya Özel Kampanyalar Nasıl Ölçülür?
  2. URL Oluşturarak Kampanyalar Nasıl İzlenir?
  3. Hedefleriniz İçin Hedefler Aracını Kullanma
  4. Google ADS Yani Reklamcılık Kampanyaları Nasıl Ölçülür?
  5. Son ve Bilinmesi Gereken Adımlar

Google Analytics Nedir?

Google Analytics uzun yıllar önce ortaya çıkmış internet sitelerinin ziyaretçilerini, girdikleri bölge ve davranış biçimlerini izleyerek onlara farklı satış stratejileri oluşturmamızı sağlayan analiz aracıdır. Bir arama motoru yani Google yıllar içerisinde kendisini ciddi anlamda geliştirmesinden dolayı birbirinden farklı onlarca araç geliştirdi.

Bu araçlar öylesine kapsamlı araçlar ki her biri ayrı meslek dalı olarak sektör içerisinde kendisine yer edindi. Fakat sizler bir yeni girişimseniz ya da bir projeniz var ve bir süre kendiniz ilgilenmek zorundaysanız analytics gibi bir aracı kullanmak zorundasınız diyebiliriz. 

Bu zorunluluğu gidermek için de Google Analytics eğitimi seti alma gibi bir arayışa girmenizi tavsiye etmiyoruz. Makalelerimizi takip ederek ya da Google akademi gibi platformlardan ücretsiz bir şekilde bu bilgileri edinebilirsiniz.

Dijital Analiz Nedir?

Öncelikle dijital analizin işletmelerimizi nasıl ve ne gibi geliştirebileceğini anlamakla başlamalıyız. Hepimiz bir satın alma işlemi gerçekleştirirken bizlerin satın alma hunisi dediğimiz bir işlemler bütününden geçeriz. Aslında bu bir aşamadan ziyade pazarlamacılar için bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. 

Aslında bu kavramın ortaya çıkış amacı müşteri etkileşimlerini tanımlayan yani huni üzerinde yazılı olarak gördüğünüz ana temel maddelerin altında bulunan onlarca kısım müşterilerin etkileşimleri olarak görünüp incelenmektedir. Bu huninin en tepesinde ise kazanç = bilinirlik oluşturma stratejileri bulunmaktadır.

Bir sonraki sırada ise kullanıcıların ilgisini ve merak duygusunu kendimize çekmemize yardımcı olan davranış yani = edinme denir. Bunun yanı sıra kullanıcıları işletmenizle etkileşime girdiğinde ortaya çıkan duruma da edinme yani davranış diyebiliyoruz. Son olarak hunimizin en alt kısmında ise Dönüştürmek = devam eden kazanç.

Bu kısıma ise potansiyel müşterilerimizin işletmelerimizle ticari bir bağ kurduğun da ortaya çıkan dönüşümdür diyebiliriz.

NOT: Dijital analiz çevrimdışı hareketleri ne yazık ki ölçememektedir. Bu nedenle dönüşüm hunisi verilerini çevrim dışı hareketlerin satın alımlara dönüştüğü o evrelerle ilgili kararlar verebiliriz.

Basit Analiz Senaryosu

Diyelim ki Flamingo Digital olarak tişört satışı yapan bir platform kurmuş olalım. Bu platform üzerinde yapılan satışlardan memnun olmadığımızı ve daha fazla satış gerçekleşmesini istediğimizin senaryosunu hayal edelim. Bu senaryoya uyabilmek için dijital analiz yapmamız gerekir. 

Dijital analiz sayesinde topladığımız veriler ile hangi şehirlerde ya da ülkeler de daha fazla tişört satışı gerçekleştiğini veya daha çok ihtiyaç olduğunu analiz edebiliriz. Bu sayede hedef kitle seçimini de daha doğru ve kilit bir noktaya sabitleyebiliriz. Ekstra olarak daha aktif bir kitle yaratabilir aynı zaman da potansiyel müşterilerimize daha uygun bir reklam kampanyası ortaya çıkarabiliriz.

İlk Yazının Son Kelamı

Bu yazımızda temel düzeyde Google Analytics eğitimi serisinin ilk içeriğini sizlerle buluşturduk. Dileriz seri ilginiz çeker ve bizlerde motive bir şekil de madde madde açıkladığımız tüm başlıkları inceleyebiliriz. Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilir bizlerle sohbeti yorumlar eşliğinde yapabilirsiniz.

Tekrardan görüşmek üzere esen kalın.

AboutBerkay Ağlar
Uzun yıllardır freelancer olarak çalışsam da geçmişi bilgisayar oyunları ve bu oyunların nasıl yapıldığının merak edilmesiyle başladı. Merak yaşımı ilerletirken verdiğim hizmetlerde kendimi geliştirmeme neden oldu. En büyük korkum torunlarımın "Ya dede sende bu teknolojiden hiç anlamıyorsun" gibi bir cümle kurmaları. Büyük ihtimalle o gün ölebilirim...
In Socials:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.