SEO Uyumlu Bir İçerik İçin SEMrush Nasıl Kullanılır?

Berkay Ağlar Ekim 20, 2019 0 Comments

SEMrush Nasıl Kullanılır?

Hatırlar mısınız? SEMrush içerik aracı ortaya çıkmadan önce bir deha, kendi bulduğu aslında icat bir cihazın kullanımı için 1996 yılında “Content is king” açıklamasını yapmıştı. Yani bize demişti ki “İçerik çok önemli üstad!”, İçerik kraldır hocam. Bizlerde sözüm ona yıllarca SEO uyumlu makaleler üretmeye çalıştık. Çok güzel hatta mükemmel fakat uzun bir süre kullanıcı odaklı makale üretmeyi kimse tercih etmedi. 400 kelimelik makaleler içerisinde onlarca anahtar kelime, kullanıcıyı rahatsız eden kelime sayısı artsın diye üretilmiş kelimeler… 

Peki sonra ne oldu? Tıpkı bir anne terliği gibi ilahi bir güç bize “Content is king!” sözünü hatırlattı. Bir güncellemeyle onlarca ceza aldık ve sıralamalar kaybettik. Aslında uğraştığımız alan mükemmel bir alan. İnsanların en kaliteli bilgiye ulaşması için “Bizim platformumuza bakın.” mantığıyla hareket ediyoruz. Fakat ürettiğimiz içerikler ne yazık ki kullanıcıyı memnun etmiyor. Onbinlerce kelimeli makaleler üretiyoruz fakat cidden sonuna kadar makalesini okutmaya devam edebilen var mı? 

Tabi ki bazı rekabet kurallarına göre ve birazdan göstereceğim görsellerde ben de bu makaleyi uzun tumaya çalışacağım. Ama asıl amacım size aracın ne kadar güçlü olduğu tanıtmak. Yani “Content is king!” uyumlu makale üretmeyi göstermek.

SEMrush İçerik Aracı Nedir?


 Hepimizin bildiği üzere arama motorları onlarca sistemi içinde barındırıyor. Mükemmel algoritmalara sahip eşsiz sistemler. Bu yazımızın başlığı olan web sitesi de bu alana hizmet eden, araçlar üreten kaliteli bir platform. Bu platform sayesinde SEMrush içerik aracı panelini kullanarak mükemmel algoritmaları etkileyebilecek ve ziyaretçilerimizi memnun edecek makaleler üretmekteyiz. 

Bir içerik üretilmeden önce youtube videosu çeker gibi hazırlık ve plan yapılması gerekmektedir. Konular ne olacak? Başlık seçimlerin de hem ilgi çekebilmek hem de h1 h2 uyumu gözardı edilmeyecek gibi önem arz eden kısımlar ince elenip sık dokunmalı. Tabi ki bu süreç içerisinde anahtar kelime araştırması yapılmış ve tıpkı başlık seçimi gibi ince elenip sık dokunmuş olması gerekmektedir. Bu planlar yapıldıktan sonra SEMrush aracına girerek (Tabi ki üye olup satın almayı ya da ücretsiz deneme sürümünü aktif etmiş olmanızı söylemiyor bile) sol panelin en alt kısmına göz atmanız gerekecek. İngilizce kullanıyorsanız “Seo Content Template” Türkçe diline çevirdiyseniz “Seo İçerik Şablonu” aracına tıklayarak giriş yapmanız gerekmektedir. 

Adım Adım Nasıl Fikir Toplarız?

İlk olarak adımları açıklamadan önce SEMrush içerik aracı adı verilen sistemin bize hangi önerileri verdiğini bir liste halinde derli toplu halde sırasıyla sizlere verelim.

  • En iyi 10 rakip
  • Anlamsal olarak ilişkili kelimeler
  • Alınabilecek backlink önerileri
  • Okunabilirlik puanı ( ilk on Google rakibimize göre)
  • Yazılacak metnin olması gereken kelime sayısı 
  • Rakiplerin hedef anahtar kelimelerini kullanış şekilleri
  • Sayfa başlığı temel fikirleri
  • Meta açıklaması için kelime uzunluğu tavsiyesi
  • H1 kullanım tavsiyesi
  • Anahtar kelime kullanım tavsiyesi

İlk gösterdiğimiz görsel içerisinde istediğiniz anahtar kelimeyi seçip bölgenizi belirledikten sonra Seo şablonu oluştur butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonra karşınıza yukarıda sırayla vermiş olduğum listeyi detaylı bir şekilde sizler de göreceksiniz.

 Bu arada anahtar kelime seçim aracı için mükemmel bir sistem olan Ahref ile ilgili de makale yakın zaman da tarafımca üretilecektir. Biraz kulağı ters tutmuş olduk ama yiğidin yoğurt yeme şekilleriyle ilgili bir atasözü var bilirsiniz. 

Sayfayı Türkçeye çevirmemizden dolayı tamamen SEMrush içerik aracı için ilk sırada görüntülenen ve anlayabildiğinizi düşündüğümüz ilk on rakibinizi aracın en üst kısmında yukarıda görselini koyduğumuz gibi sizlerde görüntüleyeceksiniz.

Önerilen Anahtar Kelimeler

Takiben alt kısmında görülen bu kısımda sayfa Türkçe diline çevirildiğin de “ Anlamsal olarak ilişkili kelimeler” sekmesi yanında metininizin içerisinde kullanarak elde etmek istediğiniz seo içeriği için mükemmel uyumlu yazı yazabilirsiniz. Tabi ki tüm kelimeleri kullanmak zorunda değilsiniz fakat bu alanda bulunan tüm kelimeleri kullanmak hem içeriğinizin tekdüzeliğini ortadan kaldırır. Hem de anlamsal olarak zengin bir yazı üretmiş olursunuz.

Backlink Alanı

Aracı kullanırken ilk yazmış olduğunuz anahtar kelime ile ilgili olan backlink önerileri. Burada SEMrush içerik aracı bizlere bu internet sitelerinden backlink alabilirsek işimize ciddi anlamda yarayacağından bahsetmekte. Bu ana alanın alt kısmına inmeye devam ettikçe okunabilirlik puanı, önerilen metin uzunluğu, rakiplerinizin seçmiş olduğu başlıklar, etiketler ve son olarak temel öneriler kısmı bulunmaktadır.

Nacizane tavsiyemiz sitenin boş bir kısmına sağ tık Türkçe diline çevir seçeneğini kullandığınız da araç tamamen Türkçe bir hale geliyor. 


AboutBerkay Ağlar
Uzun yıllardır freelancer olarak çalışsam da geçmişi bilgisayar oyunları ve bu oyunların nasıl yapıldığının merak edilmesiyle başladı. Merak yaşımı ilerletirken verdiğim hizmetlerde kendimi geliştirmeme neden oldu. En büyük korkum torunlarımın "Ya dede sende bu teknolojiden hiç anlamıyorsun" gibi bir cümle kurmaları. Büyük ihtimalle o gün ölebilirim...
In Socials:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.