Sosyal Medyada Nasıl Öncü Olursunuz?

Berkay Ağlar Kasım 16, 2018 2 Comments

Günümüzde halen onlarca firma ya da binlerce kişi sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde kullanamamaktadır. Bizler de Eskişehir’de Eskişehir Sosyal Medya yönetimi vermekteyiz. Bu hizmet tabi ki sadece Eskişehir halkı ile sınır değil. Bu konuya açıklık getirdiğimize göre öncelikle  belirli şehir efsaneleri oluşmuş olan durumlardan bahsedelim. Örneğin “#hashtag işareti ile beraber yazılan kelimelerin sosyal medya hesaplarınıza ciddi anlamda takipçi getireceği ve etkileşim arttıracağı düşünülür. Fakat ne yazık ki bu konu bu şekilde yürütülmemektedir. 

Sosyal mecra Dünya üzerinde şimdiye kadar bulunmuş ya da keşfedilmiş ticaret için hangisini tercih ederseniz edin eşsiz bir alandır. Nedeni ile ilgili sizlere inanın onlarca sayfa açıklama yapabilirim. Belki de bunun sebebi küçüklükten itibaren seo uyumlu yazı yazmış olmam ile alakalı olabilir bilmiyorum fakat saatlerce açıklama yapabilirim.Şimdi gelelim Eskişehir’de sosyal medya gibi bir alanda firmalar neler yapabilir ? Sorusuna cevap bulmaya. Aslına bakılırsa bu yazım sadece Eskişehir’de bulunan firmalar için geçerli değil (Burada bölgesel bazı bir çalışma yapıyoruz idare edebilirseniz hoş olur sanki 🙂 ) fakat bizler Eskişehir’de ikamet eden bir firmayız. 

Sosyal Medya Güçlü Müdür? 

Genel olarak bakıldığında bu soruya sizlerin de tarihe tanıklık etmiş olduğu “Fenomen olma, viral reklamcılık” gibi geçmiş örneklere odaklanabiliriz. Güncel olduğu için söylüyoruz “Çok sevdim yalan da oldu.” “salt bae namı diyar Nusret” vs. Vermiş olduğumuz örnekte bir firmanın ciddi anlamda yükselişini bir diğer örneğimiz de ise bir bireyin nasıl bir anda ünlü olabileceğini anlamanızı istemekteyiz. İlk vermek istediğimiz cevaplardan bir tanesi sosyal medya gelmiş geçmiş en güçlü araçlarından bir tanesidir. Peki bunu nasıl kullanabiliriz?

Sosyal Medyacılara Bir Serzeniş!

Buradan ajanslara ve bireysel kullanıcılara sesleniyoruz. Lütfen viral yayılma adını verdiğiniz reklamcılık hizmeti vermekten vazgeçin. Viral dediğiniz şey aslında insanların bir kısmı tarafından aynı anda keyif almaya ve paylaşmaya başladıkları herhangi bir sosyal içeriktir. Fakat sizler gerek psikolojik bilginiz gerekse insanlar hakkında topladığınız veriler ile bu şekil de bir çalışma yapma girişiminde bulunuyorsunuz. Sosyal medyanın gücünü bu şekilde kullanmak etik değil bilginize. Peki sosyal medya reklamları nasıl yapılmalıdır?

  • Planlı stratejik bir yol planı çizilebilir ama sizin önünüze kadar gelip dükkana sokmaya çalışan parfümcüler gibi reklam yapılmamalıdır.
  • Reklamı yapılan ürünün kalitesi anlatılabilir fakat diğer rakipleri kırıcı bir çalışma yapılmamalıdır.
  • Rekabet içerisinde olunan firmalara tatlı sataşmalar yapılabilir fakat marka zedeleyici reklamlar yapılmamalıdır.
  • İnsanların ilgisini çekici stratejiler çizilebilir fakat illegal yoldan veri toplanmamalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Ekip İşidir!

Hesaplara gelen mesajlar, yorumlar, beğeniler, yapılan paylaşımlar ve daha onlarca aşama bir ekip tarafından yönetilmelidir. Günümüz de çoğu firma bu alana yetkin olmayan bir personel atasa da sosyal medya yönetimi tecrübe edilerek ve zaman harcayarak öğrenilen bir alandır. Ekip işi olmalı ve mükemmel sonuçlar alınmalıdır. Sonuçta paneller artık Türkçe herkes reklam yapabilir fakat doğru hedef kitle seçimi, yapılacak olan testler, planlamalar ve stratejiler tıpkı bizler gibi Eskişehir’de sosyal medya hizmeti veren profesyonel ajanslar tarafından yapılmalıdır.

“İtibar kazanmak 20 yıl, bunu yerle bir etmekse 5 dakikanızı alır. Bunu göz önüne alırsanız, işlere daha farklı yaklaşırsınız.”

Warren Buffet

İçerik güncellenecektir.

AboutBerkay Ağlar
Uzun yıllardır freelancer olarak çalışsam da geçmişi bilgisayar oyunları ve bu oyunların nasıl yapıldığının merak edilmesiyle başladı. Merak yaşımı ilerletirken verdiğim hizmetlerde kendimi geliştirmeme neden oldu. En büyük korkum torunlarımın "Ya dede sende bu teknolojiden hiç anlamıyorsun" gibi bir cümle kurmaları. Büyük ihtimalle o gün ölebilirim...
In Socials:

Comments (02)

  1. Kasım 16, 2018

    This is a useful post for finding broken links within the website, what about links pointing outwards that are broken? I can use a free web service but wondered if this was possible.

  2. Kasım 16, 2018

    Great tool! I am using a redirect plugin to send all my 404’s to my home page but I think it’s slacking sometimes. I noticed that some other sites have taken over my 404’s somehow.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.